krzyż ankh

Krzyż ankh

Klucz Nilu – symbol płodności, zwycięstwa nad śmiercią i niewiedzą. To najważniejsze znaczenia egipskiego krzyża Ankh. Określany przez jednych mianem krzyża wampirycznego, dla innych jest kluczem życia.

Ochrona przed złem

Pochodzenie krzyża ankh nie jest do końca wyjaśnione. Uznaje się, że jego ojczyzną była Atlantyda, z której trafił do starożytnego Egiptu. To Egipcjanie jako pierwsi mieli uznać go za symbol o szczególnym znaczeniu. Chronił od chorób i śmierci, ale też od zła gwarantując wolność od trosk. Prawdopodobnie dlatego starożytni umieszczali go na mumiach.
Następnie zaczęto go kojarzyć z żywiołem wody, który w przypadku Egiptu miał wyjątkową wartość. Zwrócono też uwagę na jego trójdzielną budowę – koło, linia pozioma i pionowa – przypisując temu związek boga, bogini i ducha. Kształt krzyża utożsamiano z cyklem życia bez początku ani końca, żeńskimi narządami płciowymi, okiem czy słońcem wschodzącym nad Nilem. A także kluczem do wiedzy na temat istoty wiedzy, harmonijnego życia i nieśmiertelności.

krzyż ankh

Krzyż ankh – hieroglif i talizman

Krzyż Ankh to również hieroglif, który zobaczyć można na wielu ocalałych rysunkach i pismach, umieszczanych przede wszystkim w sarkofagach. Jako talizman przedstawiany był jako przedmiot trzymany w dłoniach. Przede wszystkim przez faraonów – ze względu na przypisywaną mu moc nie był bowiem dostępny dla zwykłych obywateli. W przypadku władców dawnego Egiptu – miał podkreślać boski charakter ich natury.
Czarownicy używali krzyża egipskiego do rytuałów magicznych. W celu wzmocnienia duchowej symboliki i łączności z duchową sferą – pętlę krzyża wysadzano często drogimi, szlachetnymi kamieniami.
Współcześnie to symbol potępiany przez katolickich kapłanów, którzy przypisują mu związek z nieokiełznaną seksualnością i okultyzmem.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.