pentagram

Prawdziwe znaczenie pentagramu

Rozpoznawany przez ludzi na całym świecie, pradawny symbol pentagramu jest powszechnie źle rozumiany. Ta prosta pięcioramienna gwiazda ma bogatą i zróżnicowaną historię. Przez starożytne chińskie i japońskie religie używany do symbolizowania pięciu elementów życia – ognia, ziemi, metalu, wody i drewna. Pierwsi chrześcijanie używali pentagramu do przedstawienia Gwiazdy Betlejemskiej. Wraz z upływem czasu ta mistyczna reprezentacja harmonii, pokoju i zdrowia przekształciła się w symbol kultu szatana. Poznajmy prawdziwe znaczenie pentagramu.

Historia Pentagramu

Pierwsze użycie pentagramu datuje się na 3500 p.n.e. Chaldejczycy z Mezopotamii używali symbolu na swojej ceramice i innych artefaktach. Hebrajczycy używali pentagramu jako symbolu prawdy i reprezentowali Pięcioksiąg, pierwsze pięć ksiąg Pism Hebrajskich. Pitagorejczycy starożytnej Grecji byli zafascynowani matematyczną czystością symbolu i postrzegali go jako znak doskonałości. Starożytni Babilończycy używali pentagramu do reprezentowania bogów i wierzeń religijnych ich kultury.

W epoce średniowiecza chrześcijanie wierzyli, że pentagram symbolizuje pięć ran Chrystusa i używali go do odpędzania złych duchów. Przez pierwsze kilkaset lat po śmierci Chrystusa pentagram był głównym symbolem Kościoła katolickiego. Inkwizycja była okresem przemocy i wstrząsów w Kościele chrześcijańskim. Ludzie, którzy nie dostosowali się do surowych poglądów Kościoła, zostali straceni. W tym czasie wszystkie rzeczy związane z pogaństwem, w tym pentagram, zostały uznane za złe i postrzegane jako narzędzia diabła. Poganie zostali zmuszeni do ukrycia się, odcinając się od religijnych prześladowań, procesów i prześladowań.

Ale ich tajne grupy nadal się spotykały, poszerzając swoje przekonania i pomysły. Rozwinęli naukę o alchemii, która miała silne korzenie w symbolice geometrycznej. Pentagram jest geometrycznym symbolem składającym się z pięciu linii łączących koniec z końcem, tworzących pięcioramienną gwiazdę. Znaleziony w kilku figurach geometrycznych, ten matematyczny stosunek został po raz pierwszy uznany przez greckiego matematyka Pitagorasa. Według niego, pięć punktów pentagramu reprezentuje elementy składające się na człowieka: ogień, woda, powietrze, ziemia i psychika.

Właściwości pentagramu od wieków wpływały na artystów i architektów. Wiele kościołów włączyło kształt pentagramu do ich planów pięter, a symbol można zobaczyć w witrażach i innych elementach architektonicznych na całym świecie.

pentagram

 

Pentagram i czasy współczesne

Wiele grup nadal używa pentagramu jako symbolu harmonii i duchowości. Świątynie Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich zdobi pentagram. Symbol pentagramu jest również używany w wielu ceremoniach wiccańskich. Wiccanie widzą gwiazdę symbolizującą cztery elementy powietrza, wody, ziemi i ognia, które są idealnie zrównoważone, aby stworzyć piąty element ducha. Pierścień pentagramu jest popularnym talizmanem noszonym przez Wiccan i nie tylko. Ta gwiazda życia jest często głównym elementem na ich ołtarzach i szeroko stosowanym narzędziem rytualnym, często reprezentującym kobiecą energię.

Niektórzy uważają, że istnieje wyraźna różnica między zwyczajnym i odwróconym pentagramem. Odwrócony pentagram został przyjęty przez Kościół Szatana jako jego logo. Zwykle przedstawiany wewnątrz kręgu z głową kozy w środku gwiazdy symbol ten mówi o odrzuceniu nieba i wszystkich rzeczy duchowych. Jednak Święci w Dniach Ostatnich i Wiccanie używają obu pentagramów w trakcie swoich rytuałów i ceremonii.

Pentagram od dawna jest duchowym symbolem. Pomimo negatywnych stygmatyzacji, które można przypisać pięcioramiennej gwieździe, pozostaje ona światłem dla poszukujących duchowej jasności i boskiej wiedzy. Ten święty symbol nadal zachowuje dawne mistyczne cechy i jest potężnym narzędziem dla wszystkich, którzy czerpią z niego.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.