łapacz snów

Indiański łapacz snów – talizman w kształcie koła

Popularne talizmany indiańskie służą do ochrony człowieka przez negatywnymi mocami, a do najważniejszych z nich należą łapacze snów. Według legendy indiańskiej łapacz snów powstał jako dzieło matki chcącej chronić swe dziecko przed nocnymi koszmarami. Miało być tak, że małe dziecko dręczyły złe sny. Matka udała się do staruszki z prośbą o pomoc. Staruszka poleciła jej wypleść okręg z gałęzi, który odtąd miał chronić dziecko przed złymi snami. Tak powstał pierwszy łapacz snów.

Łapacz snów – formy popularnego talizmanu indiańskiego

Łapacz snów chroni przed koszmarami nocnymi innymi złymi mocami. Talizman ten musi zawierać w sobie kilka nieodzownych elementów i są to:

1. Obręcz. Ma być ona wykonana z kolorowych materiałów i wełny, co symbolizuje obrót zamkniętego kręgu życia i cztery strony świata.

2. Sieć. Sieć również tworzy się najczęściej z nici wełnianych. Symbolizują one jedność w rodzinie i więzi w najbliższym kręgu osób.

3. Pióra. To element oznaczający lekkość i przyjazność snu. Sen spływa po piórach i zapewnia śpiącemu ochronę przed sennymi koszmarami. Pióra odpowiadają także żywiołowi powietrza i ludzkiemu oddechowi, który oznacza życie.

4. Koraliki i kamyki. Zadaniem tych fragmentów łapacza snów jest spełnianie dobrych życzeń ukrytych w snach oraz wzmacnianie dobrych snów w procesie śnienia. Kolory życia intensyfikować się mają właśnie w koralikach i kamykach.

Inne niż okrąg formy popularnego talizmanu indiańskiego

Choć pleciony okrąg jest, wywiedzioną z mitu, podstawową formą łapacza snów, występują także inne kształty tego talizmanu. Łapacz wyobrażany jest także jako dobre oko, a więc kształt przypominający ludzkie oko, mające przychylnie patrzeć na śniącego. Inną, znacznie rzadszą formą łapacza snów jest łza, kojarzona ze łzami szczęścia jako symbolem obfitości i spełnienia oraz kroplą życiodajnej rosy zapładniającą naturę.

Kolory i dodatkowe symbole łapaczy snów

Innymi, dodatkowymi i różnorodnie interpretowanymi fragmentami łapaczy snów są ich kolory i uzupełniające zdobienia. Jest ich nieskończenie wiele, gdyż zależą one od wyobraźni twórcy łapacza, jednak ich wspólną funkcją jest przyciąganie Dobrych Duchów i przepędzanie Złych Mocy. Króluje wśród nich kolor błękitny sprowadzający na śniącego niebiańskie sny obfitości i dobrostanu.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.