mandala

Mandala – co to jest?

Mandala oznacza „koło życia”. Jest to rodzaj rysunku, który od wieków jest stosowany w celach terapeutycznych, mistycznych oraz religijnych. Dzisiaj zapraszam do lektury wpisu poświęconego ciekawym mandalom, które ostatnimi czasy „wpadły mi w oko”.

Mandala wywodzi się z Indii, gdzie była stosowana podczas medytacji jako pomoc w samopoznaniu i uspokojeniu umysłu. Za sprawą Karola Gustawa Junga została spopularyzowana w świecie Zachodu jako metoda pracy z cieniem i archetypami.

Symbolika mandali 

Mandale miewają bardzo złożoną symbolikę, w pełni zrozumiałą jedynie dla swojego autora. Bowiem wykonanie mandali jest bardzo intymnym procesem. Mandala powinna powstawać spontanicznie, zgodnie z aktualnym stanem psychicznym autora. K. G. Jung uważa, że ta cecha mandali, daje możliwość uzyskania bardzo wielu informacji na temat aktualnych procesów zachodzących w umyśle danej osoby. Podstawowe kształty obecne w mandali to okrąg i kwadrat. Okrąg nieskończoność i doskonałość, ale także pewien chaos.Kwadrat natomiast odnosi się do porządku, ziemskości i struktury. Centrum mandali odzwierciedla człowieka, autora mandali. Cała reszta to zapis jego podróży poprzez życie. W czasie tej wyprawy człowiek stara się jak najwięcej zrozumieć, buduje różnorodne systemy wierzeń oraz zdobywa wiedzę. 

Ulotność mandali 

Mnisi buddyjscy tworzą swoje mandale przez wiele godzin lub nawet dni. Usypują je z kolorowego piasku, oddając się jednocześnie głębokiej medytacji. Na koniec dokonując bardzo znaczącego gestu. Mianowice niszczą mandalę, rozsypując ją w pył. Ma to ważne znacznie symboliczne, pokazując jak bardzo nietrwałe i nieznaczące są ludzkie zmagania i wierzenia. W ten sposób mogą także ukazać swój brak przywiązania do powierzchownych spraw doczesnych.

Jak działają mandale? 

Poza opisanymi wyżej właściwościami, mandale mogą mieć także wiele innych zastosowań. Często są stosowane podczas zajęć plastycznych z dziećmi i dorosłymi. Pozwalają na rozwijanie wyobraźni, poprawę funkcji motorycznych oraz umożliwiają twórcze wyrażenie swojego wnętrza. Podczas ich tworzenia wzrasta zdolność do koncentracji, a ciało i umysł stają się zrelaksowane. Ważne jest także działanie terapeutyczne mandal. Dzięki nim można przelać na papier swój stan psychiczny, emocje i uczucia. Pozwala to na odczucie ulgi oraz wiąże się często z napływem nowych myśli, pomysłów i inspiracji. 

Mandale – pomoc w różnych sferach życia 

Mandale są w stanie oddziaływać na ludzi i ich otoczenie. Dlatego wiele osób decyduje się na umieszczenie w domu lub pracy mandali, która ma wywierać określony wpływ. Wrzucam przykłady ze sklepu CzaryMary:

  • mandala „Wewnętrzny spokój” przynosi ukojenie, wzmaga regeneracje i stan wewnętrznej harmonii,
  • dla osób szukających miłości, ze szczególnym uwzględnieniem miłości uniwersalnej stworzona została „Mandala Miłości”,
  • mandala nie jest tematycznie ograniczona do żadnej kultury – tu przykładem jest zainspirowana Huną mandala „Oko Kanaola”. 

Mandale z pewnością są znakomitym sposobem na relaks oraz kreatywne wyrażenie swojego ja. Mogą stanowić także znakomite narzędzie samopoznania. Natomiast mandala stworzona z określonym celem, może działać niczym potężny talizman, oddziałujący swoja energią na ludzi i swoje otoczenie.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.